Specialista na pronájem pracovních plošin
Zpět
Reference

Prořezávka zeleně - bezpečně a kvalitně

Máte zahradu plnou vzrostlých stromů a chcete je udržet v tom nejlepším stavu? Nebo se staráte o park a chcete přistoupit k radikálnější úpravě vzhledu?

Prořezávka zeleně se může provádět v různých situacích a v různých ročních obdobích, v tomto článku vám proto poradíme, kdy prořezání provádět a jak k němu přistoupit, aby vše proběhlo v maximálním bezpečí.

Jaké jsou druhy prořezávky stromů?

Prořezání stromů se provádí především ze dvou důvodů. Prvním a nejčastějším důvodem je zlepšení zdravotní kondice stromů, v takovém případě rozlišujeme:

  • výchovný řez: provádí se u mladých stromů s cílem ovlivnit způsob jejich růstu
  • udržovací řez: u vzrostlejších stromů se udržuje jejich přirozený tvar, odstraňují se riziková rozvětvení, slábnoucí větve nebo nové větve rostoucí u spodních větví
  • zdravotní řez: preventivně se odstraňují větve, které se kříží nebo se o sebe opírají, prosvětluje se hustá koruna stromů a odstraňují se různé napadené nebo slabé větve

Do druhé skupiny patří všechny zásahy, které nesledují čistě zdravotní prospěch stromu. Patří sem například prořezávka kvůli bezpečnosti, která má za cíl snížit riziko, že některé z větví budou shozeny vinou silného větru.

Dieselová kloubovo-teleskopická pracovní plošina Haulotte HA 26 RTJ PRO, SICO Rent

Kdy provádět prořezávku stromů

Předjaří: Tato prořezávka se provádí nejčastěji jako výchovný řez mladých stromů, a to po skončení tuhé zimy.

Jaro: Jaro je vhodným obdobím pro přeřezání stromů peckovin (meruňky, slivoně, třešně, višně aj.). V tomto období probíhá hojení řezných ran, proto se nedoporučuje začínat s prořezávkami většího rozsahu.

Léto: Letní měsíce jsou vhodné pro odřezání suchých a nemocných větví, které se v zimě hůře identifikují. Doporučuje se prořezávat například břízy, jilmy, ořešáky, jírovce nebo javory. Prořez omezujeme jen na to nejnutnější, hojení stromů se v letních měsících zpomaluje.

Zima: V zimě je vhodné provádět výraznější řezy, které mají za cíl zmenšit rozměry stromů. V tomto období se totiž rány dobře hojí a je mnohem nižší riziko infekce či napadení hmyzem. Stromy ale není vhodné prořezávat v mrazech pod 6 °C.

Jak zvládnout prořezávku bezpečně

Prořezání stromů může provést odborně vyškolený dřevorubec, který má odpovídající pracovní výbavu. S trochou praxe a dobrou přípravou si s jednodušší prořezávkou stromů poradí i běžný kutil nebo zahradník. Ani při práci na vlastní zahradě ale nezapomeňte na svou bezpečnost! U nižších stromečků vám bude stačit pila a žebřík, u vzrostlých stromů je ale velmi důležité poctivě se připravit.

Místo nestabilního žebříku doporučujeme využít mnohem bezpečnější pracovní plošinu, kterou si můžete pronajmout na pár hodin nebo dnů. Plošiny si nejčastěji pronajímají technické služby, města nebo obce, ale nezřídka jejich pomoci využijí také živnostníci či běžní občané pro údržbu svých vlastních zahrad. Zajišťují totiž nejen mnohem lepší stabilitu, ale také můžete s plošinou postupně popojíždět a urychlit si tak práci.

Haulotte H 18 SXL - pracovní diagram

Mohlo by vás zajímat