Specialista na pronájem pracovních plošin
Zpět
Reference, Kloubovo-teleskopické plošiny

Jsme u rekonstrukce Průmyslového paláce

16.10. 2008 na výstavišti v pražských Holešovicích vypukl masivní požár. Levé křídlo Průmyslového paláce se zhroutilo.

Průmyslový palác před požárem

Průmyslový palác

Palác byl postaven v roce 1981 pro příležitost velké průmyslové výstavy (Jubilejní zemská výstava) dle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spolupracoval s Frantičkem Prášilem. Výzdobu realizovali Bedřich Ohman a Alois Dryák. Palác tvořila trojdílná dvorana se středovým prostorem o rozměrech 65 x 45 metrů. Výška ocelových oblouků dosahovala 25 metrů s rozpětím 38 metrů. Po obvodu byla galerie dostupná po schodištích v postranních věžích. Ty byly ostatně dominantou paláce. Prostřední věž s hodinami byla vysoká 51 metrů. Palác postavilo 450 dělníků za 10 měsíců. Železné konstrukce pochází ze závodu První českomoravské strojírny Kolben – Daněk v Praze. Realizovalo je 150 montérů v období 5 měsíců.

Požár průmyslového paláce

Dle známého vyšetřování vedla k požádu pravděpodobně nešťastná shoda náhod. Elektrický dvouplotýnkový vařič byl nejspíše nevědomky a nechtěně uveden na do provozu na plný výkon – jeho obě plotýnky. Při omezeném odvodu generovaného tepla je předpokládaný nárůst teploty během 5 až 7 minut až na maximální dosažitelnou teplotu okolo 500 °C. Světelný odraz pozorovatelný na druhém stánku z kamerového záznamu se obejvuje po necelých 8 minutách od odchodu pracovníků. Pravděpodobě se vznítily papírové úterky a následně další materiál. Netrvalo dlouho a vznítili se velmi hořlavé spreje uvnitř stánku. Dále se oheň rychle šířil dřevěnými stavebními prvky. 21 minut po vzplanutí bylo téměř celé křídlo v plamenech.

Zdroj: tzb-info.cz, novinky.cz

2,6 miliard Kč – Rekonstrukce průmyslového paláce

Patnáct let po požáru se Průmyslový palác dočkal začátku rekonstrukce. Kompletní obnova za více než 2,6 miliardy korun počítá s kompletní dostavbou levého křídla a především s realizací přesné repliky stavby z roku 1981. Obnovy se dočká také hlavní budova paláce. V roce 2017 vichřice poničila její střechu. Renovovat se budou vitráže, sochařská a štukatérská výzdoba. V rámci rekonstrukce přijde řada i na moderní technologie – vzduchotechnika, stínící technika, výtahy, klimatizace, tepelná čerpadla a více. Prostory budou dále složit pro účely výstav a veletrhů, ale počítá se také využitím pro eventy jako konference, kongresy a velké plesy. Dodavatelem prací je konsorcium společností Metrostav.

Plošiny SICO v Průmyslovém paláci

S našimi stroji se po většinu času realizace rekonstrukce účastníme probíhajících prací. Je nám ctí, že můžeme být při obnově ocelových konstrukcé, které ponesou zcela nové levé křídlo. Nejvíce využívané jsou pro hrubou stavbu dieselové kloubové a teleskopické pracovní plošiny. Kvůli malé náročnosti na prostor dodáváme na stavbu také stroje nůžkové konstrukce.

Přidáváme několik fotografií z dubna 2024 a materiály brzy aktualizujeme.

Mohlo by vás zajímat